Karpacz - Ogólnie
Początki powstania miasteczka o nazwie Krummhubel (dzisiejszy Karpacz) pochodzącej od charakterystycznego kształtu grzbietu, na którym leżało centrum wsi, sięgają XVI w. Pierwszymi założycielami i mieszkańcami tej wczesnej osady byli smolarze zwani "Kurzakami", którzy dostarczali węgiel drzewny do Kowar, gdzie wytapiano rudy żelaza. Wraz z rozwojem Kowar rozbudowuje się Krummhubel - Karpacz. Po wojnie 30- letniej w wyniku prześladowań religijnych na tereny Karpacza przybywa wielu emigrantów z Czech, zwanych laborantami, którzy zajmują się ziołolecznictwem. W krótkim czasie doprowadzają oni do rozkwitu miasta. Z roku na rok rośnie liczba podróżników przybywających w Karkonosze. Zostaje wprowadzona przez władze lokalne profesja przewodnika górskiego i tragarza lektyk, dzięki czemu w połowie XIX w. miasto staje się największym ośrodkiem przewodników i tragarzy lektyk w całych Karkonoszach. Otwarcie w 1895 r. stacji kolejowej przyczyniło się do ogromnego rozwoju Karpacza jako miejscowości kuracyjnej. Pod koniec XIX w. Karpacz nabiera sportowego znaczenia. Rozwija się tutaj saneczkarstwo a w 1903 r. powstaje pierwszy klub narciarski i organizowane są pierwsze zawody.
Administracyjnie obszar dzisiejszego miasta podzielony był pomiędzy trzech właścicieli i stanowił trzy odrębne i samodzielne gminy: Karpacz, Bierutowice, czyli Karpacz Górny i Płóczki. W XX w. wszystkie trzy osady, dzięki swemu pięknemu położeniu u stóp Karkonoszy rozwinęły się w wielką miejscowość wypoczynkowo - klimatyczną. Na początku była to miejscowość typowo letnia, która z czasem stała się zimowym kurortem. Karpacz otrzymuje prawa miejskie dopiero w 1956 r. a w roku 1959 powstaje pierwsza w polskich Karkonoszach kolej linowa na Kopę.
Karpacz z bogatą bazą wypoczynkowo- noclegową (ponad 11 000 miejsc noclegowych) o wysokim standardzie i zróżnicowanej ofercie cenowej od schronisk młodzieżowych począwszy na hotelach skończywszy jest atrakcyjny o każdej porze roku. Karpacz jest idealną miejscowością, dla tych którzy lubią aktywny wypoczynek.
Warto odwiedzić w Karpaczu:
Świątynia Wang - średniowieczny kościółek, powstały na przełomie XII i XIII wieku w miejscowości Vang na południu Norwegii. Świątynia została wzniesiona według tradycyjnych wzorców skandynawskiego budownictwa sakralnego, łączących elementy architektury romańskiej z tradycją nordycką. W Karpaczu Górnym kościółek znalazł się w XIX wieku dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca. Już po przenosinach dobudowano do niego granitową dzwonnicę, mającą chronić budowlę przed porywistymi górskimi wiatrami. W 1844 r. nastąpiło otwarcie i poświęcenie świątyni, która służy parafii ewangelicko-augsburskiej.
Muzeum Sportu i Turystyki - zlokalizowane w centrum Karpacza, ma swoją siedzibę w górskiej chacie o konstrukcji zrębowo-przysłupowej. Muzeum przybliża historię regionu karkonoskiego prezentując unikalne eksponaty w trzech działach wystawienniczych: geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach, rozwój sportów zimowych w Karkonoszach oraz środowisko przyrodnicze Karkonoszy. Na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi - wybitnemu poecie i dramaturgowi związanemu z Karpaczem. Organizowane są również wystawy czasowe tematycznie związane z zakresem działalności muzeum.
Miejskie Muzeum Zabawek - mieści się w Karpaczu Górnym. Prezentuje unikalny w skali światowej zbiór lalek i zabawek z całego świata. Liczy ono ponad 2 tys. eksponatów powstałych na przestrzeni ostatnich 200 lat. Najliczniejszą część ekspozycji stanowi podarowana Karpaczowi kolekcja Henryka Tomaszewskiego. Zabawki prezentowane są w specjalnie zaprojektowanych i ręcznie malowanych gablotach.
Letni tor saneczkowy - znajduje się w centrum Karpacza, na stoku Kolorowa. Oferuje zjazd torem o długości 1060 m z prędkością maksymalną 30 km/h. Tuż obok znajduje się całoroczny Alpejski Tor Bobslejowy (ALPINIE-COASTER) pozwalający rozwinąć prędkość 35 km/h na trasie liczącej 800m. Ponieważ konstrukcja torów uniemożliwia wypadnięcie wózków z szyn, zjazd jest całkowicie bezpieczny.
Zapora na Łomnicy - obiekt powstał na początku XX wieku po serii katastrofalnych ulew i spowodowanych nimi powodzi. Zapora przeciwrumszowa tworzy niewielki zbiornik wodny, w którym gromadzą się odłamki skał toczonych przez górski potok - Łomnicę. Korona zapory ma 105 m długości i zbudowana jest z granitowych bloków. Prowadzi nią szlak turystyczny.
Miejsce zaburzenia grawitacji "Trójkąt Bermudzki" - znajduje się w Karpaczu Górnym na ulicy Strażackiej, której fragment sprawia wrażenie, że droga wiedzie pod górę. Zjawisko to polega na tym, że gdy zatrzymamy samochód i wyłączymy silnik, samochód zaczyna toczyć się pod górę wbrew prawom grawitacji.